
“Čo ti horizontuje?”
“Vidíš to? Pozeraj, teraz to príde. Woooow. Čo ti horizontuje?” Týmito slovami ma manžel prerušil od zabávania Adamka a upozornil na to, že sme v národnom parku Yosemite.
Deň predtým sme sa trochu motali v Yosemite Valley, o čom som na FB písala tento príspevok. Dnes sme sa vybrali po Tioga Road do Tuolumne Meadows, aby sme prešli aspoň malý kúsok známej PCT, 2,650 míľ dlhej (4265 km) turistickej trasy po západe USA, prevažne cez pohoria Sierra Nevada a Cascade Range. Pacific Crest Trail je už pár mesiacov manželov sen. Zapálene mi o ňom rozpráva a svojim nadšením ma totálne nadchol. Tak veľmi, že prejsť celý PCT aj s Adamkom mám poznačené v bucket liste. Ale to by som predbiehala.
Zastavujeme vo visitor centre odkiaľ manžel prináša okrem mapy na trail i nádhernú knižku pre Adamka. Bude v článku o knihách, ktoré mu v USA kupujeme, ale zatiaľ pozrite toto video.
Na parkovisku skontrolujeme všetky veci, natrieme Adama krémom s SPF 50, na hlavu klobúčik, dvojitá vrstva repelentu a môžeme vyraziť. Na začiatok sme si vybrali prechádzku na Dog Lake.
Pôvodne nás lákalo aj vyjsť na Lembert Dome, ale počasie je až príliš slnečné, čo by nebolo dobré pre Adamka a skala je to príliš strmá, čo by nebolo dobre na manželove kolená. Dosť dobre si spomíname, ako sa potrápil v Tatrách na Téryho chate.
Lesom a prírodou, kadiaľ prechádzame, sme obaja uchvátení. Vlastne i Adam, ktorého som musela dať do nosiča, inak by sme tam nedošli doteraz. Toľko zaujímavých vecí sa v lese nachádza! Vrátane zvierat, ktoré sa môžu fascinovane pozorovať. A tie vysoké hory v pozadí, to je proste nádhera, ktorá nikdy neomrzí.
K jazeru sme prišli, inou cestou sa vrátili a napojili sme sa na PCT, po ktorej sme išli k Soda Spring. Po ceste sme stretli dobrú desiatku srniek, ktoré sa pásli kúsok od cesty a zopár malých a rýchlych chipmunkov. Turistov bolo máličko, ale stretli sme aj dvoch PCT hikerov. Naše rozhovory i preto smerovali smerom, či je dobrý nápad sa na PCT raz vydať. Najmladší trough hiker mal 6 rokov a my to s Adamkom rozhodne neplánujeme prekonať. Ale láka nás to, nebudeme tvrdiť, že nie. 4-8 mesiacov chodiť po nádhernej prírode naprieč západnou Amerikou, spoznať a prekonať svoje limity, posunúť hranice toho, čo dokážeme.
Soda Spring sú pramene, ktoré vyvierajú na lúke zo zeme. Sú minerálne, čo poznať na ich chuti a zafarbené do červena.
Tioga road je asi najkrajšia cesta, po akej sme kedy išli. Má niekoľko vyhliadok, my sme zastavovali na Fairview Dome. Šofér má čo robiť, aby sa sústredil na cestu. Spolucestujúci stratia dych a bude sa ozývať iba ochkanie nad tou nádherou. Vážne. Yosemite si nás maximálne získal a ak sa manželovi podarí dostať na WWDC aj o rok, chceli by sme ísť už iba sem a prejsť park po John Murray trail. Prosím, Apple, vyberte ho. Ja sa tam musím vrátiť.
Praktické info
- Do národných parkov v USA sa platí vstupné (okolo 30 USD, záleží od parku), ak ale idete navštíviť viacero, zakúpte si ročný vstup za 80 dolárov. Platí na celé auto.
- Zistite si aktuálne informácie o cestách v NP. Tioga road bola pred troma týždňami ešte zatvorená a my sme pred odletom do USA netrpezlivo dúfali, či ju naozaj otvoria a budeme ňou môcť prejsť. Otvorenie závisí na prírodných podmienkach a každý rok sa mení.
- Ak máte deti, vo visitor centre nevynechajte detské knihy, ktoré sú naozaj nádherné.
- Vyhnite sa víkendu, kedy je v parku príliš veľa turistov. Ak sa dá, naplánujte svoju cestu na týždeň.
- V parku sú medvede, preto pozor na jedlo. Nenechávajte ho voľne viditeľné a pre medveďa ľahko dostupné. Na viacero miestach sú umiestnené schránky na jedlo, kam si ho môžete schovať a medveď vám vďaka tomu nerozbije okno na aute, pretože na zadnom sedadle ste nechali sendvič.
- Myslite na repelent, komárov je pri jazerách a prameňoch veľa. Nie tak ako vo Fínsku, ale veľa.
- Na niektoré trasy potrebujete povolenie. No v parku je aj zopár jednoduchých trailov, ktoré zvládnete i s malými deťmi.
1 COMMENT
[…] “Čo ti horizontuje?” (Yosemite) […]