
Dlhé lety s batoľaťom
Úspešne sme doleteli do USA, zvládli sme tri lety so 14 mesačným Adamkom, od krátkeho hodinového až po dlhý deväť hodinový. A musím povedať, že hoci bolo pár náročnejších chvíľ, kedy on bol unavený a chcel mliečko a spinkať, ale my sme museli prejsť check-inom a kontrolou, tak celkovo cesta z Prahy do San Francisca cez Kodaň a Reykjavík dopadla nad očakávania dobre. Pri pristávaní v San Franciscu sme sa s manželom zhodli, že bolo dosť pohodové a kľudne si to zopakujeme. Vlastne ani nemáme na výber, musíme sa ešte vrátiť. V tomto článku by som chcela zhrnúť praktické skúsenosti, čo nám pomohlo, ako som Adamka zbalila, ako to prebiehalo.
Adamkovi do lietadla
Tieto veci mal Adamko nachystané do lietadla.
- 1,5 l fľaša dojčenskej vody (prešla všetkými kontrolami, ale nie je to pravidlo), jeho obľúbený nerozlievajúci sa hrnček (Magic od Nuk) a babycup (občas chce piť z pohárika ako dospeláci)
- 2x ovocná kapsička (miluje Ovocňák pyré jablko-hruška-rakytník)
- 2x zeleninový príkrm (chutí aj studený a nie je tak ťažký, ako mäsové)
- čučoriedky a banány (obľúbené ovocie, čučoriedky by mohol na kilá)
- mrazom sušené ovocie od Mixit (ten najväčší tubus)
- vlhčené obrúsky (normálne ich nepoužívame, ale do lietadla na nezaplatenie)
- látková plienka (materské must-have)
- 10x jednorázové plienky na prebalenie (zásoba na min. 24 hodín, normálne býva v látkových, ale nebudem si komplikovať dovolenku, Kolorky a Bezvaplenky sa osvedčili a sú ekologické)
- bambusová lyžička s vidličkou (lebo občas chce jesť ako dospeláci)
- tenká čiapočka (kvôli klíme v lietadle)
- merino deka (na prikrytie v lietadle)
- náhradné oblečenie (body, nohavice a ponožky, nakoniec nebolo treba, ale poznáte to)
- knižky (dve nové, ale obľúbený formát s vysúvacími prvkami, jedna overená klasika)
- appky Booko a Animal train do tabletu (doteraz sa s tabletom nehrával, ale pri 9 hodinovom lete sme ochotní spraviť výnimku, ak by nespal. O appkách bude samostatný článok)
- obľúbená hračka
- topánočky (ak by chcel pobehovať po letisku, inak bosý)
- malé balenie krému na zadoček (ak by sa mu spravili opruzeniny)
- nosič (nebrali sme kočík, ring sling na dlhé nosenie nevhodný a šatka nepraktická)
Ako je to s miestom a batožinou pre batoľata?
Každá aerolinka to má inak, takže radšej si zavolajte na infolinku a pýtajte sa. Obecne ale deti do dvoch rokov (infant) nemajú nárok na vlastné sedadlo, sedia na rodičovi a v lietadle dostanú vlastný pás i bezpečnostný set. Niektoré aerolinky ponúkajú detské postieľky (baby cot) a niektoré umožňujú aj deťom od roka samostatné miesto, ale pri prílete a odlete musia sedieť pripútané na rodičovi. Taktiež nemajú nárok na vlastnú batožinu.
Ale napríklad pre Adamka som malé veci mala v jeho maličkom batôžku a do lietadla nás s ním pustili. Tak isto 1,5 litrová fľaša vody prešla cez všetky kontroly, ale je to dosť o ľuďoch, nemusia vás pustiť s takým množstvom. A vodu môžu kontrolovať zvlášť.
Prílet – odlet
Vzlietanie a pristávanie je kvôli tlaku náročné aj pre dospelých a nie každý to vníma dobre. Ja osobne pri vzlietaní celkom trpím a sebemenší záchvev, akých je až po vystúpenie nad oblaky neúrekom, docela trpím a nie je mi dobre. Deti môžu byť ešte citlivejšie, tak na to myslite. Ak kojíte, máte vyhrané, pretože kojenie im pomáha vyrovnať tlak v ušiach a naviac ukľudňuje.
Adamko je na tom ale lepšie ako ja, pretože ten zaspal pri kojení ešte na pri nastupovaní do lietadla a keď sme boli na dráhe, už tvrdo spal. Samotný odlet ho nijako nezobudil a ani neskôr pri pristávaní mu zmena tlaku nevadila.
Ak premýšľate, ako máte kojiť, keď dieťa bude pripútané na vás, tak vedzte, že ten pás je naozaj veľmi voľný. Ak na vás bude visieť dieťa, či už kojacie sa alebo rovno spiace, letušky vás nebudú nútiť, aby vzpriamene sedelo. Takže kojiť sa dá, aj keď je batoľatko pripútané. Adamko dokonca tak tri hodiny spal a pás mu nijako neprekážal.
Čo na letisku?
Som rada, že sme kočík nebrali s nosičom sme si bohato vystačili. Naviac, na mnohých letiskách si kočík môžete požičať, takže ak máte pár hodín na prestup, popýtajte sa. Rozhodne odporúčam vyhľadať baby room / family room. Skrátka miestnosť určenú pre rodinu s deťmi. V Prahe sme v nej boli len my, Adamko sa zahral, nechýbali tam detské postieľky, prebaľovací pult, mikrovlna a umývadlo. V Kodani bola kvôli rekonštrukcii miestnosť dočasne zrušená, ale mali aspoň malé ihrisko.
Môže sa vám stať, že aj keď nemáte priority boarding, s dieťaťom vás pustia skôr. Zvážte však, či chcete sedieť o 10-15 minút dlhšie v lietadle, kde zatiaľ nie je pustená klíma a vzduch je tam fakt hrozný. Niekedy je lepšie nastúpiť medzi poslednými.
Ako zabaviť dieťa v lietadle?
Určite je dobré vedieť, čo ho baví. Adamko si napríklad rád listuje knižkami s vysúvacími a posúvacími prvkami. MiniPÉDIE zo Svojtka sú na to asi najlepšie. Preto som mu kúpila dve nové. Nové preto, aby mal neokukané obrázky. Ďalej som zobrala autíčko, na ktorom je drôtik po ktorom sa posúvajú korálky, posledné dni ho to fakt baví.
Najlepšou vecou ale bolo mrazom sušené ovocie od Mixit. Pred odletom som úplne náhodou kúpila ten najväčší tubus a vôbec by ma nenapadlo, že bude mať taký úspech. Adamko dokázal opakovane sedieť 30 – 45 minút opretý o mňa, vyberať po jednom ovocie a jesť ho. Síce mal ruky celé červené, ale nič, s čím by si neporadili vlhčené obrúsky. Ak vaše deti milujú sušené ovocie, fakt odporúčam.
Po kojení a spánku, činnosťami, ktoré zabrali doslova hodiny, sa osvedčili spolucestujúci. Stačilo sa raz prejsť po uličke a Adam si našiel fanúšikov, ktorí mu vždy zamávali alebo sa mu prihovárali. Adamko si pozornosť užíval a úsmevy rozdával na všetky strany.
No a v neposlednom rade je všetko nové. Adam je v novom prostredí očarený, pozorne sleduje, skúša. Bezpečnostný pás, pozerať von oknom, vyklápať pultík, zdvíhať opierku na ruky, voziť sa na páse pri kontrole. Ak máte zvedavé dieťa, síce ho treba mať viac na pozore, ale aspoň má o zábavu postarané.
Čo ak bude plakať alebo kričať?
Určite bude, pri celom dni v lietadle a na letisku by som sa divila, keby dieťa aspoň raz nezamrnčí. Aj Adamko už má obdobie vlastného názoru a občas proste boli chvíle, kedy chcel mliečko, lenže sme stáli vo fronte, chcel spinkať, no museli sme prejsť cez kontrolu batožiny alebo sa len chcel hrať s cudzím kufrom, no my sme museli ísť k našej bráne. A v lietadle po pár hodinách to nebaví ani dospelých, nieto ešte dieťa, ktoré sotva rozumie, prečo tam musí byť, nesmie chodiť, keď sú zrovna turbulencie, nesmie pozorovať, ako funguje gravitácia a hádzať veci okolo seba, alebo jesť samé lyžičkou, keď túto schopnosť ešte úplne neovláda.
Pri momentoch, kedy Adamko dával nahlas najavo svoju nespokojnosť mi pomáhalo:
- Myslieť na to, čo naozaj chce a či sa nedá aspoň trochu vyhovieť. Nechať ho napríklad 5 minút sa pohrať, nemusíme pred bránou stepovať o 20 minút skôr. Pridržiavať mu lyžičku, aby ale mal pocit, že sa zvláda najesť sám. A podobne.
- Kojiť. Za celý deň som kojila neskutočne veľakrát, ale kojenie nie je iba o jedle a pití, detičky to naozaj zkľudní a Adam je najviac naučený pritom zaspávať a spánok v lietadle, to chcete.
- Čučoriedky alebo sušené ovocie. Toto máme overené, že ak Adamko nie je ešte v ráži, drobné ovocie ho zaujme.
- Prejsť sa po uličke. S dieťaťom samozrejme.
- Spolucestujúci. Tí s tým prichádzali sami, takmer vždy, keď Adamko čo i len trochu zvýšil hlas, už mal pozornosť okolia, ľudia naňho mávali, prihovárali sa, občas robili opičky, tým zachránili situáciu a namiesto plaču bol smiech.
Ale najlepšie aj tak bolo, keď spal. Ja som sa síce nevyspala, ale mohla som aspoň oddychovať a nemusela som myslieť na to, ako zabaviť Adamka najbližších pár hodín. A čas rýchlejšie utekal.
Kde ho mám prebaliť?
Môže sa to zdať neuveriteľné, ale i tie pidizáchody v lietadle majú prebaľovací pult. Nie všetky, ale na dverách nájdete typické označenie. Nie je to pult v pravom slova zmysle, skôr si len sklopíte dosku, ale chvála i za to. Na letiskách sú prebaľovacie pulty samozrejmosťou.
. . .
Ale najviac platí, že každé dieťa je iné a každý let bude iný. Je dobré byť pripravený na všetko, no najdôležitejšie je zahodiť obavy a naladiť sa dovolenkovú vlnu. Alebo návratovú, záleží, ktorý smerom letíte. Určite sú deti, ktoré zmenu prostredia a obzvlášť rozhodený režim nezvládnu dobre. O jet lagu bude reč nabudúce. Ale v mnohých prípadoch zvládnu deti oveľa viac, ako si myslíme.
Tým, že si už doma poviete, aké to bude hrozné, nervy na letisku, nervozita v lietadle, neistota z nového prostredia, únava, vyčerpanie a strach, tým si nijako nepomôžete. Áno, budete unavení, môžu sa vyskytnúť problémy, môže vám batožina doletieť niekam, nikto nevie kam, let bude meškať, dieťa nebude vedieť zaspať… skrátka asi bambilión situácií, ktoré môžu nastať alebo sa pokazia. A nie na všetko sa dá vopred nachystať.
Ale vždy je to len pár hodín a hneď za nimi je parádna dovolenka. A o pár týždňov i na let budete spomínať s pobavením. Aspoň sa poučíte a do ďalšieho pôjdete lepšie pripravení. Takže nebojte sa toho, letieť s dieťaťom nie je tak náročné a v určitých smeroch je i jednoduchšie.
A ak máte vaše vlastné tipy a skúsenosti na pohodové cestovanie s malými deťmi, budem sa na ne tešiť v komentároch. Určite pomôžu aj ďalším rodičom, ktorí nad cestovaním s najmenšími uvažujú, no zatiaľ nenabrali odvahu.
1 COMMENT
[…] Dlhé lety s batoľatom […]