
Jesť, spať, chodiť, nakupovať a čo ďalej? | 1.…
Dva týždne, 130 km, 10 kg batoh a 15 kg Adam. Camino Primitivo v jednoduchých číslách. Ale tých čísel by som našla oveľa viac. Koľko lízatok Adamko podostával, koľko ľudí si nás fotilo, koľko ľudí sa nám prihovorilo a boli nadšení, že ideme aj s Adamkom, koľko skvelých pútnikov, náhodných okoloidúcich aj ľudí, ktorí stoja za albergues sme stretli, v koľkých krásnych hosteloch sme bývali, koľko skvelých jedál sme zjedli, koľko vína vypili. A najmä koľko zážitkov, skúseností a spomienok sme si odniesli. To by sme nespočítali (aj tie lízatka som po týždni prestala počítať).
Jedno viem ale naisto. Camino je pre každého. Svätojakubskú púť do Santiago de Compostela môže ísť naozaj každý. Pretože ona nie je iba jedna, aj keď samozrejme tá jedna je najznámejšia. Francúzska. Takmer 800 km zo Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiaga na ktorú potrebujete mesiac.
Ostatné trate síce získavajú na popularite, no francúzska cesta stále vedie a prejde ňou takmer 60 % pútnikov (minulý rok to predstavovalo viac ako 186 tisíc pútnikov). Druhá najpopulárnejšia je portugalská cesta (25 %, vyše 81,5 tis.), nasleduje severná (takmer 6 %, vyše 19 tis.) a štvrtá je tá naša. Camino Primitivo. Chodí ňou okolo 4,5 %, čo predstavuje viac ako 15 000 pútnikov ročne. Existuje aj Camino Inglés (z Ferrolu alebo z A Coruña), Vía de la Plata, z Portugalska je viacero možností (z Lisabonu, z Porta, po pobreží) a niektorí pútnici chodia zo Santiaga ešte Camino Finisterre alebo Camino Muxía.

O histórii svätojakubskej púte nebudem písať, článkov sú stovky. O tom, aké sú jednotlivé trasy si tiež ľahko dohľadáte. Moje odporúčanie je, že na výbere naozaj záleží. Je na vás, či chcete pobrežie alebo hory. Či chcete davy ľudí alebo len pár pútnikov. Či chcete niečo malé a od srdca alebo komerčné. Je na vás, či chcete certifikát pútnika a prejdete posledných minimálne 100 km, alebo vám na ňom nezáleží, pre púť máte iné dôvody a vyberiete si len určitý úsek. Skrátka, aké si to spravíte, také to máte.
A ja vám napíšem, aké camino sme mali my. Keďže sme išli aj s dvojročným Adamkom a manžel má na jednej nohe ostruhu a druhú si tri týždne pred začiatkom vytkol, takže sme nemohli trhať rekordy a niektoré úseky by sme nemuseli zvládnuť, takže sme ich predskočili.

Prečo Camino? A prečo zrovna Primitivo?
Dôvodov, prečo ísť svätojakubskú púť, som mala viacero.
Raz chceme prejsť Pacific Crest Trail a než tá doba nastane (čiže Adam bude dostatočne veľký, aby prešiel desiatky kilometrov denne sám), môžeme si to vyskúšať na kratších trailoch. Camino je pre začiatočníkov ideál. Je tam zázemie, skvelé značenie, ubytovanie každý večer, pomerne pravidelne nejaká možnosť jedla a keby sa vám aj niečo stane, v ten deň stretnete minimálne jedného človeka. V prípade vážnejšieho problému sa do 24 hodín vieme dostať až domov.
Chcem s Adamkom chodiť viac do prírody, chcem, aby si manžel pripomenul, že kedysi ho veľmi bavila turistika a môže sa k tomu vrátiť, chcem Adamka podporovať v pohybe, chcem začať viac aktívne dovolenkovať (my sme teda nikdy neboli na dovolenku typu all inclusive v resorte s CK, bavia nás roadtripy a máme dosť poznávacie dovolenky, kde nachodíme kilometre, ale viacdňovú turistiku sme ešte nerobili), chcem v živote viac spomaliť a nechcem svoje sny odkladať na neskôr, až raz… Lebo to až raz nemusí nikdy prísť.
A prečo trasa z Ovieda do Melide, ktorá sa nazýva Camino Primitivo? Pretože tá najviac zodpovedá tomu, čo som od púte chcela. Hory, príroda a málo ľudí. A má dĺžku tak akurát.
Pokračovanie v článku Jesť, spať, chodiť, nakupovať a čo ďalej? | 2. časť.
Ako prebiehali jednotlivé dni nájdete v článku Camino Primitivo s batoľaťom.
1 COMMENT
[…] Jesť, spať, chodiť, nakupovať a čo ďalej? | 1. časť […]