O nás

Barbora, Marek a Adamko.

Keď sa nám v apríli roku 2017 narodil Adamko, mali za sebou veľa skvelých dovoleniek. Počas štúdia na vysokej škole sme si niekoľkokrát zaleteli vďaka lacným letenkám, autom prešli polovicu Európy a často sme výletovali. Po škole sme sa presťahovali do Brna, našli si práci, ale nemali sme prakticky žiadne väčšie záväzky. A tak sme v cestovaní pokračovali.

Obzvlášť bohatý bol rok 2016. Trojtýždový roadtrip až na Nordkapp, pracovná dovolenka v Španielsku, whisky trip na škótsky ostrov Islay, Filipíny. A tiež to bol rok, kedy som otehotnela.

Cestovanie nás baví a vedeli sme, že skôr či neskôr vyrazíme aj s našim synom. Vlastne už na konic šestonedelia sme boli na víkend v Prahe, kde ma ako knihomoľku a čerstvú prvomatku lákal knižný veľtrh a detský predajný festival mini. V lete sme Adamka zobrali na Pálavu a do Rakúska, na jeseň bol s nami vo Vysokých Tatrách a v štrnástich mesiacoch sme všetci traja odleteli do USA. Mesačný roadtrip cez deväť štátov, ktorý do veľkej miery ovplyvnil náš život a pohľad na cestovanie.

Pod vplyvom náročných rodinných udalostí som sa naviac rozhodla ísť svätojakubskú púť do Santiago de Compostela. Samozrejme s Adamkom. Manžel išiel nakoniec tiež, pretože to moje nadšenie bolo nákazlivé.

Začala som s Adamkom chodiť viac na turistiku, jazdíme vlakom po Morave a aj ďalej, občas niekam zaletíme alebo naplánujeme predĺžený víkend. Do svojich dva a pol rokov bol v USA, Španielsku, Taliansku, Macedónsku, Maďarsku, Rakúsku, na Malte a v Írsku. Páči sa nám na Šumave, Vysočine, Valašsku, južnej Morave i na slovenských horách. Cestujeme autom, lietadlom, vlakom i pešo.

Cestovanie nás baví a Adama tiež. O našich zážitkoch a skúsenostiach píšem aj na Facebooku a Instagrame, ale chcela by som ich mať pekne pohromade na jednom blogu. Pretože čím viac cestujeme, tým viac ľudí sa ma pýta. Ako sa dokážeme zbaliť tak málo? Ako riešime u Adamka stravovanie na cestách? Ako zvládame čakanie na letisku? A samotný let?

Rada hovorím, že Adam má cestovanie v krvi, pretože ešte v brušku absolvoval trinásť letov. Ale zároveň si myslím, že do veľkej miery za to môže náš celkový prístup. Netvrdím, že to čo funguje u nás, bude aj u vás. Každé dieťa je originál, rovnako tak rodič. Máme iný životný štýl, iné podmienky a priority, dôvody na cestovanie i povahu. No verím, že každý si z blogu odnesie niečo prínosné, niečo, čo mu zjednoduší cestovanie s malým dieťaťom. Alebo dodá odvahu. Nečakajte na „až raz“. Nečakajte až dieťa vyrastie a nenechajte sa odstrašiť okolím. Ak cestovať chcete, je to len vo vašich rukách. Nikto netvrdí, že musíte hneď vyraziť za exotikou, výborne sa dá cestovať aj v našich krajinách. No ak vás exotika predsa len láka, tak myslite na to, že deti žijú po celom svete. Aj tie najmenšie.