
Roadtrip s batoľaťom – stravovanie
Článok o tom, ako sme u Adamka riešili stravovanie na cestách som vôbec nemala v pláne písať, no najviac otázok mi prišlo práve na túto tému.
Naša situácia bola taká, že takmer každú noc sme spali v inom moteli. Raňajky občas boli v cene, ale tie sme väčšinou vynechali. Veľa času sme strávili v aute, takže jedlá sme tomu museli prispôsobiť. Zároveň sme sa ale každý deň niekde zastavili, aby sme si odpočinuli, mali niečo teplé na jedenie a ponaťahovali si nohy. Buď na obed ak sme v tom čase cestovali autom alebo boli v meste. Občas sme išli na dlhšiu túru do prírody a to sme využívali hotové turistické jedlá a v nejakom podniku sa zastavili až na večeru.
S dospelými je to jednoduché, my sme si neodpustili ani fast food. Lenže u Adamka sme čo sa týka stravovania pre niekoho až príliš prísny (nejedáva ani piškóty, rohlíky, brumíka, pribiňák, kukuričné chrumky a ďalšie akože detské jedlá). Na dovolenke sme boli ochotní trochu poľaviť a prižmúriť oko, ale nie príliš. Mal aj hranolky, ochutnal taco, zjedol celú vaflu, dostal pečivo a pil pomarančový džús. Ale netvorilo to základ jeho stravovania.
Raňajky
Občas sme ich mali v cene motela, lenže takéto americké raňajky (hovoria im continental breakfast) sú jedna veľká kalorická cukrová bomba. Zeleninu sme nevideli ani raz, banán alebo jabĺčko sme považovali za zázrak, vajíčka boli len dvakrát. Džúsy umelé a sladené, vafle iba na sladko, nechýbali farebné cereálie, sladené pečivo, arašídové maslo. Nič, čo by sme sami vyhľadávali, nieto ešte dobrovoľne dali 14 mesačnému dieťaťu.
Väčšinou sme si nakúpili vopred a na izbe si dali jogurt a ovocie, občas spomínané pečivo s maslom, avokádo alebo syr s uhorkou. I pri výbere bežných potravín sme museli byť pozornejší, do pečiva sa bežne dáva cukor (a na chuti je to dosť poznať), biele jogurty bývajú odtučnené alebo je v zložení niečo, čo tam podľa mňa byť nemusí. Ale našla som i grass-fed biely jogurt, len to občas dalo zabrať. Supermarket každý druhý-tretí deň, na moteloch býva chladnička a v aute sme dávali veci pod chladenie pri sedadle spolujazdca.
Desiata
Tie jedol Adamko takmer vždy v aute a kupovala som mu ovocno-zeleninové kapsičky, v mnohých sú aj rôzne semiačka alebo obilniny. Našťastie mu väčšina chutila a zloženie bolo veľmi dobré. Ochutnal dokonca zopár nových druhov. My sme pre zmenu jedávali baby karotku, Adamko si tiež vždy jednu zobral, ale keďže na to nemá potrebné zúbky, len ju trochu poobhrýzal.
Kapsičky sa dajú kúpiť snáď v každom supermarkete a Whole Foods, majú veľký výber a niektoré sú dokonca i s mäsom.
Obed a večera
Dávam to spolu, pretože viac menej sme točili to isté, len podľa miesta kde sme sa nachádzali.
- Robili sme si sendviče z vopred nákupených surovín.
- Kúpili sme hotové kura alebo grilované kuracie kúsky vo väčšom supermarkete (napríklad Albertsons).
- Whole Foods. Majú parádne bufetové stoly, kde si vyberie každý čo chce, mäso, zeleninu, obilniny, strukoviny, na rôzne spôsoby, na váhu do krabičky. Naše najobľúbenejšie miesto, vo väčšom meste sme vždy hľadali Whole Food Market.
- Vo fastfoode sme Adamkovi kupovali šalát s kuraťom.
- Pohárik mäsovej výživy s čerstvou zeleninou (uhorka, hrášok, melón, avokádo).
- Zeleninovo-ovocný príkrm v poháriku (problém je akurát to, že tu ich majú malé, len okolo 100 g, takže buď zjedol dva alebo si k tomu dal ešte zeleninu).
- Zastavili sme sa v reštaurácii, napríklad v mexickej a vybrali jedlo, aké bude chutiť aj jemu.
- Kúpili sme si zeleninové sushi.
- Mali sme turistické jedlo, ktoré stačilo zaliať vodou a ono sa to ešte aj samé ohrialo (značka Omeals, s kuracím a hovädzím mäsom chutili najlepšie). Zloženie nie je dokonalé, doma by som mu to nedala. No nie je to ani obrovská umelá tragédia, takže príležitostne sme sa mu nebránili. Priviedlo nás to ale na myšlienku si podobné jedlá na turistiku pripraviť doma, len to bude chcieť naštudovať a hodia sa iba na párdňový výlet v domovine, nie ťahať ich na mesiac do USA (kde by pravdepodobne ani neprešli cez vstupnú kontrolu)
- Subway. Lebo si vyberiete mäso aké chcete, zeleniny podľa chuti a robia aj šalát alebo majú rôzne druhy bagiet.
K fast foodom ešte dodám, že my sme s manželom párkrát cielene navštívili tie, ktoré u nás nepoznáme (Wendy’s, Domino’s, Five Guys, Denny’s, Taco Bell) a ak nemali niečo, čo môže i Adam (obsahuje mäso a zeleninu, neštípe, nie je príliš solené a neobsahuje žiadnu omáčku), tak sme mu najprv dali príkrm, aby nemal potrebu nám to zjesť. Väčšinou to fakt pomohlo a maximálne si hrýzol dve-tri soli zbavené hranolky, kým my sme dojedli.
Inak sme navštevovali miesta, kde môže aspoň niečo. Na dovolenke som sa nechcela zaťažovať pôvodom mäsa a či je zelenina bio, je to len pár týždňov, doma zase pôjdeme to naše. Dôležitejšie pre nás bolo, aby mal pestrú stravu, ktorá by mu chutila a zasýtila ho.
Olovrant
Takmer vždy ovocie. Čučoriedky, jablká, banán, hrozno, jahody, hruška… Občas sme našli malé uhorky, ktoré sa mu dobre jedli, avokádo alebo melón. Preňho ideálne čokoľvek, čo mohol jesť najmä sám a nie je k tomu treba príbor. Olovrant totiž mával zvyčajne v aute, keď sme sa vracali na motel. Ovocia zjedol na dovolenke neskutočne veľa, pretože to bolo najjednoduchšie. Naviac pri teplotách 35-40 °C sme na nič ťažšie nemali chuť, to prišlo až severnejšie, kde sa ochladilo a aj my sme volili iné jedlá, než na juhu.
___
Ak by som to zhrnula, chcelo to zásobu ovocia (aspoň dva-tri druhy vždy mať, hrozno a čučoriedky mu išli najviac), zeleniny (avokádo, uhorka a melón), keď sa dalo, kúpiť grilované kura a prílohu (Whole Foods, veľké supermarkety), mať po ruke ovocno-zeleninové kapsičky (občas som našla i s mäsom), detské príkrmy (ale sú malé, takže buď dva alebo doplniť zeleninou), vyberať reštaurácie, kde budú mať jeho obľúbené jedlo (tzn. kura, ryža a zelenina) alebo keď už fast food, tak aby mali aj niečo baby-friendly.